صادرات ۷ میلیون دلار صنایع دستی از همدان به سایر کشورها

0
310

نشریه پروانه . 

رئیس سازمان صنعت و معدن همدان از رشد ۸ درصدی صنایع دستی همدان خبر داد و گفت: نیمه نخست امسال بیش از ۷ میلیون دلار صنایع دستی از همدان به سایر کشورها صادر شده است.
حمیدرضا متین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان با اشاره به اینکه همدان یکی از استان‌های مطرح کشور در زمینه تولید صنایع دستی محسوب می‌شود، اظهار داشت: اقدامات متعددی برای حمایت از صنعتگران استان همدان برای تولیدات صادراتی شده که خوشبختانه نتیجه مناسبی نیز داشته است.
وی با اعلام اینکه از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه هفت میلیون و ۷۵۲ هزار دلار صنایع‌دستی از استان همدان به سایر کشورها صادر شده است، گفت: صادرات صنایع‌دستی ۱۳٫۴ درصد از صادرات کل استان همدان را به خود اختصاص داده است.
متین با اشاره به اینکه توسعه صادرات غیرنفتی یکی از اولویت‌های استان همدان بوده و تمامی تلاش بر افزایش میزان صادرات در حوزه‌های مختلف بویژه صنایع دستی به‌کار گرفته شده است، تصریح کرد: صادرات صنایع دستی استان همدان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته هشت درصد کاهش داشته است.
وی با بیان اینکه لالجین پایتخت سفال و سرامیک جهان محسوب شده و به تازگی به عنوان شهر جهانی سفال نیز انتخاب شده است، عنوان کرد: سفال به عنوان مهمترین کالای صادراتی این بخش محسوب می‌شود که تاکنون پنج میلیون و ۷۹۲ هزار دلار سفال از همدان به سایر کشورها صادر شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با اعلام اینکه سفال چهارمین کالای صادراتی استان همدان بوده و ۱۰ درصد از کل صادرات همدان را به خود اختصاص داده است گفت: بخش صنایع دستی شامل ۱۰ قلم کالای صادراتی بوده که به کشورهای آمریکا، هلند، چین، کویت، افغانستان، ترکمنستان و عراق صادر شده است.
وی فرش را یکی از مهم‌ترین کالاهای تولیدی همدان دانست و گفت: فرش دستبافت همدان با توجه به سابقه و کیفیت بالایی دارد که در بازارهای جهانی نیز شناخته شده است ولی به سبب تحریم‌ها در سال‌های اخیر میزان صادرات کاهش یافته بود.

صادرات فرش همدان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان، با بیان اینکه پس از اجرای برجام تحریم‌های فرش دستبافت ایران نیز لغو شده است، گفت: خوشبختانه صادرات فرش دستبافت از همدان به سایر کشورها آغاز شده و چندین محموله صادراتی از گمرک همدان صادر شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان بیان کرد: یکی از مشکلات در حوزه صادرات صنایع دستی مربوط به نبود بسته بندی مناسب برای سفال لالجین است که به دنبال این هستیم تولید بسته‌بندی مناسب برای سفال را در دستور کار قرار دهیم تا بتوان در بازارهای جهانی رقابت کرد.

 

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here