شباهت های صنایع دستی ایران و مالزی زمینه ای برای همکاری های بیشتر

1
430

نشریه پروانه . 

تنکو عینه اسماعیل شاه – مدیر همکاریها و ارتباطات موسسه فرهنگی پوتراجایا، خدیجه محمد یونس – رییس بخش نساجی موزه ملی و هیئت همراه با بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در محل معاونت دیدار کردند و در زمینه برگزاری جشنواره فرهنگی پودراجایا به بحث و تبادل نظر پرداختند. بهمن نامور مطلق – معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در این دیدار ضمن خوشامد گویی به میهمانان گفت: امسال درهایی به سوی مالزی گشوده شد و ارتباطات دو کشور به سطح بالاتری رسید. در طول سفر می تواننداز استان خراسان نیز در زمینه منسوجات دستی و سنتی بازدید داشته باشند البته کاشان و اصفهان نیز گزینه‌های خوبی هستند.اگر هم در مورد فلز – خواهان دریافت اطلاعات و دیدن آثار مستند هستند می‌توانند از زنجان و تبریز هم دیدار کنند.

وی افزود: ما با دوستانمان در مالزی که عضو شورای جهانی صنایع دستی هستند ارتباط خوبی داریم، مالزی از اعضای فعال بخش آسیایی محسوب می‌شود. قبلا مالزی را دیده ام و میان صنایع دستی ایران و مالزی شباهت‌هایی را مشاهده کرده ام باتیک، منسوجات، چوب که در مالزی انجام می‌شود اغلب با کارهایی که در ایران انجام می‌شود شباهت دارد همینطور در قسمت سفال و شیشه نیز این آثار دارای شباهت هستند. این امر نشان دهنده نزدیکی نگاه زیبایی شناسانه میان هنرمندان ایران ومالزی است و این امربخاطر روح شرقی و اسلامی بودن این دوکشور است.

نامور مطلق با تاکید بر شباهت‌های فرهنگی ایران و مالزی ادامه داد: این شباهت‌ها و قرابت‌ها بیانگر این است که ما می‌توانیم همکاری‌های بیشتری داشته باشیم. ما می توانیم نمایشگاه ها و دوره‌های آموزشی مشترک داشته باشیم وبرای صادرات نیز می‌توانند همکاری با هماهنگی حوزه صادرات معاونت داشته باشیم. همچنین در حوزه آموزش دفتر توسعه، ترویج و آموزش معاونت آماده همکاری هستند.

نامور مطلق تاکید کرد: با توجه به شباهت‌هایی که باتیک ایران و مالزی دارد می‌توانیم در حوزه رنگرزی سنتی و باتیک با هم همکاری کنیم و ورک شاپ‌های مختلف آموزشی نیز در دو کشور داشته باشیم.

همکاری مالزی در برگزاری کارگاه های آموزشی

وی همچنین یادآور شد:  ما در حوزه برگزاری کارگاههای آموزشی تجربه خوبی با کشورهای هند و بنگلادش داشتیم که امیدواریم که بتوانیم در زمینه ( رنگرزی سنتی ) با مالزی نیز همکاری خوبی داشته باشیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در ادامه سخنانش با اشاره بر حضور ایران در جشنواره فرهنگی پودراجایا در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ افزود:  استان یزد را به عنوان نماینده معرفی کرده تا پس از جمع آوری آثار از استان‌ها برای سال ۲۰۱۶ در این فستیوال شرکت داشته باشند. و در مورد سال ۲۰۱۷ نیز که این جشنواره با محتوای هنرهای فلزی برگزار می شود آماده همکاری هستیم حتی پیشنهاد می کنیم ایران به عنوان مهمان ویژه و یا کشور ویژه در این جشنواره حضور یابد و به این وسیله فعالیت گسترده تری در جشنواره داشته باشیم.

نامور مطلق در پایان سخنانش گفت: از شما برای بازدیداز نمایشگاه هنرهای چوبی که با حمایت سفارت کره در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال برگزاری است دعوت می‌کنیم و امیدواریم که در ایران سفر خوبی داشته باشید و هر جایی نیازمند کمک بودید آماده راهنمایی و همکاری کامل هستیم.

خانم تنکو عینه اسماعیل شاه مدیر همکاریها و ارتباطات موسسه فرهنگی پوتراجایا در ادامه این نشست گفت: از حضور ایران در این جشنواره بسیار خرسندیم و خوب است که در فستیوال از ایران هم ورک شاپ هایی داشته باشیم.

وی همچنین تاکید کرد: با توجه به نزدیکی فرهنگی این دو کشور به ویژه در صنایع دستی و هنرهای سنتی، برگزاری نمایشگاه ها و کارگاههای آموزشی برای عموم مردم در دو کشور بسیار ارزشمند و سودمند خواهد بود. ما از این اتفاق بسیار استقبال می کنیم.

به گزارش معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور؛ این گروه مالزیایی در ادامه دیدار با بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور از پژوهشکده هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و نمایشگاه هنرهای چوبی دایر در محل سازمان نیز بازدید کردند و از نزدیک درجریان چگونگی خلق آثار هنری و صنایع دستی ایرانی قرار گرفتند.

1 نظر

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here