صنایع دستی و سوغات سوریه

0
1346
مختصری درباره‌ صنایع دستی سوریه . کشور سوریه بین ۳۲ و ۳۸ درجه عرض شمالی و ۳۵ و ۴۳ درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ در مشرق دریای مدیترانه قرار گرفته است.

کل مساحت این کشور ۱۸۵۱۸۰ کیلومتر مربع بوده که در حدود ۸ میلیون هکتار آن، زمینهای کشاورزی و ۴۴۰۵ کیلومتر مربع جنگل می باشد.

پایتخت سوریه شهر تاریخی دمشق می باشد و سایر شهرهای عمده‌ی این کشور عبارتند از: حلب، حمص و حما، حکومت سوریه جمهوری است و ادراه‌ی کشور در دست رییس جمهور و شورای وزیران قرار دارد، کشاورزی نقش عمده ای در اقتصاد سوریه ایفا می کند و مهمترین صنعتی که در حال -حاضر در کشور سوریه وجود دارد، صنعت نساجی است که توسعه‌ی زیادی یافته است.

سوریه به علت داشتن تاریخ باستانی و کهن، از رشته‌های گوناگون صنایع دستی و سنتی برخوردار است که به تشریح چگونگی وضع آن می پردازیم:

بسیاری از کارگاه‌های صنایع دستی سوریه در دمشق و حلب قرار دارد ولی در روستاهای سراسر کشور نیز تولید فرآورده‌های دستی متداول است. این محصولات در حقیقت اقتباسی از طرح‌های قدیمی می باشد.

  1. Fine Arts College Of – Women’s University

مهمترین صنایع دستی سوریه عبارتند از:

۱- نساجی دستی: شامل بافت انواع پارچه‌ی ابریشمی، سوزن دوزی، قالی و گلیم ابریشمی و لباس‌های محلی.

۲- ساخت اشیاء چوبی: به صورت وسایل منزل وکنده کاری و همچنین استفاده از صدف و عاج جهت تزیین این مصنوعات.

۳- شیشه گری دستی: (به صورت شیشه‌های ساده، نقش دار و تراش دار یک مؤسسه‌ی بزرگ شیشه گری در دمشق در این زمینه فعالیت گسترده ای دارد.

۴- ساخت محصولات فلزی: شامل ساخت اشیاء برنجی، نقره، طلا به صورت قلم زده، چکشی، میناکاری شده و همچنین ساخت زینت آلات ملیله.

۵- سرامیک سازی: از دیگر صنایع دستی سوریه محسوب می شود. به علت اهمیتی که به صنایع دستی در سوریه داده شده، چهار وزارتخانه‌ی مهم امور مربوط به این رشته از فعالیت اقتصادی نظارت می کنند که عبارتند از: وزارت کار و امور اجتماعی. وزارت صنایع. وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ. وزارت جهانگردی و هدایت عامه. هریک از این وزارتخانه ‌ها دارای مدارس و مؤسسات خاصی در زمینه‌ی آموزش و ترویج صنایع دستی مدرسه هستند.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here