نگاهی به جمعه بازارهای تهران بخش ۱

0
4398
برپایی بازارچه های هفتگی که هر هفته جمعه ها در یک مکان مشخص یا محله معین برپا می گردند می تواند ضمن فراهم نمودن مکانی مناسب برای عرضه انواع مایحتاج عمومی اقشارمتوسط وپایین جامعه شهری، در موضوع خوداشتغالی آسان افراد به ویژه جوانان نیز نقش برجسته ای داشته باشند. عرضه انواع مواد غذایی، بهداشتی، پوشاک، لوازم التحریر، کفش، وسائل خرازی، کالاهای فرهنگی مانند کتاب و لوح های فشرده و انواع و اقسام تنقلات و لوازم سرگرمی در این بازارچه ها فضایی را ترسیم نموده که به قول قدیمی ها با حضور در این بازارچه ها باید گفت: اینجا مکانی است که از جان آدمی زاد تا شیر مرغ در آن یافت می شود. طوری که تنها تنوع گسترده کالاهای عرضه شده و وجود اجناس ریز و درشت در این بازارچه ها، توانسته در مقایسه با سایر بازارها و فروشگاه های مرسوم در کلان شهری مانند تهران ویژگی های خاص و نسبتاً متفاوتی به این بازارچه ها بدهد.

بازاری با فرهنگ گذشته‌های دور

در دل تهران قدیم بازاری به نام سیداسماعیل بود که نامش را از مرقد امام‌زاده سیداسماعیل که پشت بازار واقع شده، گرفته‌ بودند. بازار سرپوشیده سیداسماعیل یادگار دوره قاجار است و کاروانسراها و حجره‌های قدیمی دارد که البته با گذشت زمان دستخوش تغییر و تحولات بسیاری شده‌اند. اینجا خیلی از دست‌فروش‌ها بساط می‌کنند، از جوراب‌های لنگه‌به‌لنگه و زیرشلواری گرفته تا دوربین‌های قدیمی و کفش‌ و آینه، کاست‌‌ها و عکس‌های قدیمی. سیداسماعیل، بازار جنس‌های بنجل و زهوار در رفته است. اما خیلی چیزهای دیگر را هم می‌شود پیدا کرد. هر چند می‌گویند اجناسی که در این بازار به فروش می‌روند بیش‌ترشان دزدی‌اند. بازار شلوغی است که اجناس آن مشتری‌ها را سر ذوق آورده، به تعجب وامی‌دارند.
بازار سیداسماعیل در غرب خیابان مصطفی خمینی در جنوب شرقی راسته بازار چهل‌تن و شمال بازار حضرتی قرار گرفته است. مجموعه سیداسماعیل شامل امام‌زاده، آب‌انبار، بازار و میدان سیداسماعیل و مسجد و مدرسه فیلسوف‌الدوله است. هسته اصلی و مرکزی این مجموعه، آرامگاه امام‌زاده سیداسماعیل، منسوب به اولاد امام علی‌النقی (ع) است.

بازار سید اسماعیل

بازاری برای فروش کتاب‌ها

بازار کتاب از جمعه‌ بازار هایی است که در تهران هر از گاهی برگزار می‌شود. هر دوره تعدادی از ناشران کتاب‌های خود را به جمعه‌بازارهای گوناگون در جای‌جای شهر می‌آورند و هزاران عنوان کتاب شامل موضوعات عمومی و کودک و نوجوان را در جمعه بازارها عرضه می‌کنند. این جمعه بازار ها در سه بوستان جمشیدیه، قیطریه و گلریزان جمعه‌ها از ساعت ۱۸ تا۲۳ برگزار می‌شود.

جمعه بازارکتاب

پاتوق تمبربازها

قدیمی‌ترین تمبر رسمی ایران معروف به تمبر باقری در روزگار پادشاهی ناصرالدین‌شاه قاجار در سال ۱۲۹۲ قمری منتشر شده است. نقش این تمبر، نشان رسمی دولت وقت ایران «شیروخورشید» است که درون دایره‌ای قرار گرفته و در چهارگوشه آن بهای هر تمبر به فارسی درج شده است. تمبرها در روزگار خود قیمت ارزانی دارند، اما هر چه مشمول زمان شود ارزش پیدا می‌کند. اکنون تمبرهای گذشته که روی پاکت‌های نامه می‌زدیم کلی ارزش پیدا کرده‌اند.
پشت اداره پست میدان توپخانه، روزهای جمعه بساط تمبرفروش‌ها است. هرگونه تمبری که بخواهی، در این بازار می‌شود پیدا کنی، ایرانی یا خارجی ندارد. تمبرهایی که روزگاری قیمتی نداشته‌اند در بساط این تمبرفروش‌ها با قیمت‌های گزاف فروخته می‌شوند. تمبرهایی که اکنون حکم عتیقه پیدا کرده‌اند. تمبرفروش‌هایی که بعضی‌های‌شان سال‌ها خون دل خورده و دانه‌دانه کلکسیون تمبر برای خود درست کرده‌اند، آلبوم‌های‌شان را به این بازار می‌آورند تا برای آن مشتری پیدا کنند.

بازار تمبر تهران

جمعه‌ بازار پوشاک

جمعه‌بازارهایی هم در این شهر بزرگ و البته دیگر شهرها هر هفته برگزار می‌شود که خیلی هم احساس نوستالژیک ندارند. فروش پوشاک، خوراکی و خرده‌وسایل خانه مهم‌ترین چیزهایی‌اند که در این جمعه‌بازارها می‌توان یافت. هرکس آنچه در توان دارد به این بازارمکاره‌ها می‌آورد تا برای‌شان مشتری دست و پا کند. گشتی در این بازارها هم می‌تواند برای کسانی که یک روز تعطیل دارند جالب باشد.

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here