برندسازی بر اساس محدوده جغرافیایی در حوزه صنایع دستی

0
384

در روزهایی که گذشت تغییراتی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایجاد شد. در پی این تغییرات ریاست سازمان یاد شده به زهرا احمدی پور واگذار شد. در این میان، دل نگرانی هایی برای افراد درگیر در حوزه گردشگری ایجاد شد. از جمله این نگرانی ها می توان به تغییراتی اشاره کرد که به دنبال این انتقال قدرت صورت می گیرد.

در همین راستا، مصاحبه ای با معاون صنایع دستی این سازمان بهمن نامور مطلق ترتیب دادیم. وی در خلال صحبت های خود این نگرانی ها را بی اساس دانست . نامور مطلق در بخش دیگر گفت وگو خبر از یکی از برنامه های  برندسازی براساس محدوده جغرافیایی داد و گفت: «می خواهیم بر اساس محدوده جغرافیایی در حوزه صنایع دستی برندسازی کنیم. طبق این برنامه اگر تمام ثبت ها صورت گیرد همه دنیا متوجه می شوند که صنعت خاتم  متعلق به شیراز است بنابراین جای دیگری نمی تواند این هنر را ثبت کند.»

بحث که باید به آن پرداخت مربوط به ثبت برخی از هنرها، ابداعات، اختراعات و پیشینه های صنایع دستی است؛ به عنوان مثال؛ آیا در مورد فرش ایرانی تمهیداتی وجود دارد که طرح دزدی از سوی کشورهای دیگر صورت نگیرد؟ آیا در سطح بین المللی سازوکاری داریم که پیگیری کنیم؟

درواقع در این مورد به خوبی فعالیت می کنیم،چندی پیش یکی از مسئولان در وزارت دادگستری برای رسیدگی حق مالکیت حضور داشت؛ یک برنامه مفصل داریم که به زودی رونمایی خواهد شد. این برنامه با تمرکز بر محدوده جغرافیایی است؛ می خواهیم بر اساس محدوده جغرافیایی در حوزه صنایع دستی برندسازی کنیم. طبق این برنامه اگر تمام ثبت ها صورت گیرد همه دنیا متوجه می شوند که صنعت خاتم  متعلق به شیراز است بنابراین جای دیگری نمی تواند این هنر را ثبت کند.

در داخل کشور نیز در تلاش هستیم  که اگر ابداعی صورت گیرد و هر دو سال یک بار مورد بررسی قرار می گیرد. در حال حاضر به ۵ شیوه مختلف در این حوزه ورود پیدا کرده ایم تا گذشته را جبران کنیم.

با توجه به اینکه پارچه، کنف و پشم می توانند آثار مثبت و منفی روی بدن انسان داشته باشند و اینکه بسیاری از محصولات صنایع دستی ما با این نوع پارچه ها تهیه می شود، آیا تاکنون در حوزه سلامت و صنایع دستی اقدامی صورت داده اید؟

تا حدودی به موضوع زیست محیطی نیز توجه داریم. در حال بررسی تأثیری که صنایع دستی می تواند بر سلامت انسان داشته باشد هستیم اما این موضوع هنوز جدی نیست و امیدوارم که به زودی فراتر برویم و به صورت مستمر و جدی در این حوزه فعالیت هایی داشته باشیم.

منبع: عصر اقتصاد

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here