مصاحبه با مهندس منوچهر لطفی، رییس انجمن مجموعه داران ایران

1
1314
  • لطفا در مورد ضرورت تشکیل انجمن مجموعه داران و اهداف آن توضیح دهید؟

کشور عزیز ما ایران دارای پیشینه فرهنگی، هنری و تاریخی طولانی می باشد و آثار فرهنگی هنری در طی سالیان دراز به دست مردم ما در دوره های مختلف رسیده و ما وارث این گونه آثار بوده و هستیم

بسیاری از علاقمندان به هنرهای دستی و آثار بجا مانده از پیشینیان، توانسته اند در طی یک الی دو قرن گذشته، بخشی از این آثار را گردآوری و آنها را نسل به نسل حفظ و نگهداری نمایند.

متاسفانه بخش بسیار مهمی از آنها به علت عدم اطلاعات کافی، در طی دوران گذشته معدوم و بخشی نیز توسط خارجی ها در یک الی دو قرن گدشته از کشور خارج گردیده است و هنوز هم بخش مهمی در منازل شخصی توسط علاقمندان و مجموعه داران حفظ و نگهداری می‌شوند.

واقعیت این است که درصدی از جمعیت هنردوست، به عنوان مجموعه دار که ابتدا بطور ذوقی دست به گردآوری این اشیاء می زنند وجود دارند. یکی از ضرورت های مهم تشکیل چنین انجمنی شناسایی و ساماندهی این علاقمندان می باشد.

متاسفانه جهت شناسایی و ساماندهی مجموعه داران هیچ یک از سازمان ها و ارگان‌ها بعنوان متولی این عزیزان نبوده و علیرغم اینکه بعضی از سازمان ها مانند میراث فرهنگی و کتابخانه ملی تا حدودی با این گروه ارتباط کاری داشته اند، ولی یک پیگیری و برنامه منسجم و ریشه ای برای ساماندهی انجام نگرفته است.

پس یکی از اهداف مهم این انجمن شناسایی و دیگری ساماندهی مجموعه داران در سراسر ایران می باشد.

اهداف دیگر هم به دنبال تحقق یافتن این هدف ها صورت می گیرد، مانند آموزش و بالا بردن سطح اطلاعات جهت انجام یک کار حرفه ای در مجموعه داری و ترویج فرهنگ مجموعه داری برای عموم مردم.

بسیاری از مردم آشنایی کافی از این مجموعه ها نداشته و در طی زندگی ممکن است با این نوع اشیاء مواجه شوند، و در صورت آموزش و فرهنگ سازی می توانند در جهت حفظ آنها کمک کنند.

با پیشرفت هایی که در چند سال اخیر در کشور عزیزمان صورت گرفته، و با بالا بردن سطح دانش و آگاهی مجموعه داران جهت رسیدن به اهداف، تعدادی از مجموعه داران بنام کشورمان چند سال پیش تصمیم به تاسیس انجمن مجموعه داران گرفتند و بحمد ا…  با آغاز بکار گرفتن این انجمن و در پی گسترش آن و شناسایی افراد زیادی، توانستیم به اهداف خود نزدیک شویم.

  • انجمن مجموعه داران شامل چه رشته های مجموعه داری و چه کلکسیون هایی می باشد؟

این انجمن که به دنبال تحقق پیدا کردن یکسری اهداف کلی مجموعه داری و کلکسیون داری در کشور است، شامل تمامی رشته های مجموعه داری از جمله: تمبر، سکه، اسکناس، اسناد تاریخی، عکس های تاریخی، تابلوهای نقاشی، آثار خوشنویسی، مهر و انگشتری، کبریت و ده ها مجموعه دیگر که هر کدام در نوع خود دارای ارزش فرهنگی و هنری منحصر به فرد هستند، می باشد.

ما در کشورمانحدود ۴۰۰ رقم مجموعه در رشته های مختلف داریم، که از این حدود ۳۰ رقم آن بسیار کسرت دارد و افراد بسیاری مشغول جمع آوری و گردآوری آن هستند، و ه همین خاطر ما اقدام به تاسیس کمیته های تخصصی در رشته های مختلف مجموعه داری کردیم و از پیش کسوتان و علاقمندان و متخصصان هر رشته دعوت کردیم تا با تشکیل هر یک از کمیته ها دریچه هایی برای ساماندهی، انجام کار حرفه ای و ارائه به مردم عزیزمان، و نهایتا تاسیس و راه اندازی موزه های تخصصی اقدام شود.

  • این اشیاء که جزء مجموعه داری هستند مربوط به چه سال‌هایی می باشند؟

تقریبا بیش از ۸۵ درصد آنها مربوط به ۱۰۰ سال قبل، حدود ۱۰% آن مربوط به ۲۰۰ سال گذشته است و درصد کمی از مجموعه های شخصی مربوط به صفویه به بعد است.

تقریبا کلیه اشیایی که مجموعه داران با آن سر و کار دارند طبق قانون مربوط به کالاهای مجاز فرهنگی تاریخی هستند، و اشیائی که بیش از ۳۰۰ سال قدمت دارند جزء آثار ملی و میراث فرهنگی هستند و مالک آن دولت است.

در این صورت فعالیت مجموعه داران ما کاملا شامل کالاهای مجاز می باشند.

بطور کلی ذوق مجموعه داری مربوط به آثار هنری است و اغلب آثار هنری فرهنگی قابل دسترس مجموعه داران مربوط به دو قرن گذشته است. مانند: تمبر و اسکناس و کبریت و تابلو نقاشی و صنایع دستی و…

  • در آینده چه برنامه های دیگری مشابه این برنامه دارید؟

خیلی کارها داریم، چون در این زمینه کارهای اساسی انجام نشده، و بایستی به کمک سازمان های محترم دولتی بتوانیم به انجام برسانیم.

چهارمین گردهمایی مجموعه داران سراسر کشور را در سال ۹۵ پیش رو داریم که با کمک سازمان میراث فرهنگی کشور اطلاع رسانی و صورت خواهد گرفت.

  • علاقمندان چگونه می توانند با انجمن شما تماس بگیرند؟

از طریق سایت انجمن مجموعه داران ایران www.majmouedar.com و تلفن ۴۴۰۷۴۴۶۴-۰۲۱ مشاور و پاسخگوی علاقمندان هستیم.

 

1 نظر

  1. با سلام من ۴۵ ساله مجموعه دار و همچنین عضو انجمن تمبر هستم اما مشکل مجموعه داری در ایران از زمان فرخبخش (پدر تمبر ایران که ادای دین نکرد) شروع شده که با چاپ کتاب و راه اندازی بدعت های نابجا مثل تمبر بلوک واسکناس جفتی وچاپ راهنمای بی ارزش که در تاریخ چاپ خود فقط برای ثروت اندوزی بکار رفت ونه علاقه قیمت هایی که قیمت خرید و فروش به ۵۰ در صد انهم نمیرسد البنه وقتی در بازار تمبر لندن در مورد این بدعتها صحبت میشود موجب تعجب و بی ارزشی این بدعتهای ناپسند است که به گفته انها ضربه به مجموعه داری است مخصوصا برای شروع جوانان که برای پیشبرد مجموعه داری باید با این بدعتها مبارزه وبا قوانین مجموعه داری جهانی اشنا ودر ایران رواج داد

ارسال دیدگاه

Please enter your comment!
Please enter your name here